چه مدت بعد از زایمان می توان رابطه جنسی داشت؟

چه مدت بعد از زایمان می توان رابطه جنسی داشت؟

هیچ قانون محکم و غیر قابل تغییری در مورد این که پس از زایمان همسران چه زمانی می توانند رابطه جنسی داشته باشند وجود ندارد

تنها حدود یک سوم زنان در ۴۰ روز اول پس از زایمان آمیزش دارند و حدود ۴۰ درصد از مادرانی که در فاصله ۱۲ هفته اول پس از زایمان آمیزش داشته اند، احساس درد یا ناراحتی داشته اند.

پارگی های خفیف و جزیی واژن ظرف ۳ هفته اول پس از زایمان بهبود میابند.

از آنجا که اگر آمیزش قبل از هفته سوم پس از زایمان انجام گیرد احتمال عفونت بالا می رود توصیه ما این است که در این فاصله آمیزش نداشته باشید.

شیردهی ممکن است باعث کمی خشکی واژن شود چرا که در زمان شیردهی سطح استروژن پایین است. بسیاری از همسران خسته تر از این هستند که آمیزش داشته باشند چرا که فرزند تازه وارد نیازهای زیادی دارد و برنامه زندگی والدین را دستخوش تغییرات مداوم می کند، ولی مهمترین ملاحظه برای انجام آمیزش باید راحتی و میل زن باشد.
چه مدت بعد از زایمان قاعدگی مجددا آغاز می شود؟

قاعدگی ۶ تا ۸ هفته پس از قطع شیردهی آغاز می شود.

با توجه به اینکه حداقل فاصله مناسب بین دو بارداری سه سال بوده و نیز بارداری در دوران شیردهی می تواند فرآیند شیردهی را مختل کند، تاکید می شود که در صورت عدم رعایت شرایط تغذیه انحصاری با شیر مادر در کمتر از شش ماهگی کودک و یا پس از سن شش ماهگی (در صورت تغذیه انحصاری با شیر مادر ) بهتر است از یکی از روش های فاصله گذاری استفاده شود.

بهترین روش جلوگیری از بارداری در دوران شیردهی چیست؟

قرص های صرفا پروژسترونی ، قرص شیردهی یا همان لاینسترونول تا شش ماهگی و در صورتی که تغذیه انحصاری با شیر مادر وجود داشته باشد ، گزینه های مناسبی هستند.
با توجه به اینکه قرص ها و آمپول های ترکیبی فاصله گذاری بین بارداری ها (دارای استروژن و پروژسترون) می توانند بر حجم و کیفیت شیر مادر تاثیر بگذارند، استفاده از آن ها در دوران شیردهی دارای منع مصرف نسبی است و بنابر این پیشنهاد می گردد تا آنجا که امکان دارد مورد استفاده قرار نگیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *