ویژگی منحصر بفرد بادکن پت

ویژگی منحصر بفرد بادکن پت

به طور خلاصه بهترین بیان در شرح و تعریف دستگاه بادکن پت، به هر آنچه بطری پت پلاستیکی در بازار مشاهده می کنید خلاصه می شود که بوسیله این دستگاه تهیه و ساخته شده است. منظور از بطری های پت پلاستیکی همان بطری های شفاف و نازکی است که امروزه کاربرد گسترده آن را در محصولات نوشیدنی علی الخصوص نوشابه و آب معدنی مشاهده می نمایید.

تاریخچه ای از بطری پت که توسط دستگاه بادکن ساخته می شود

برای اولین بار در سال (1947) بطری های پلاستیکی (PET) پت به بازار معرفی شدند. از آنجایی که با هزینه ساخت بسیار زیادی همراه بود، استقبال چشمگیری را از سوی تولید کنندگان و مدیران کارخانجات تولیدی شاهد نبود. این تا وقتی بود که در سال (1960) به همت محققان و دانشمندان شیمی، ماده اولیه پلی اتیلن (polyethylene) با فرمول ((C2H4)n) به بازار معرفی شد و از استقبال خوبی به جهت استفاده کارخانه جات تولیدی همراه بود. در بیان ویژگی های منحصر به فردی که دلیل محبوبیت در بین مدیران کارخانه جات تولیدی را به همراه داشت و به سرعت جایگزین بسیار مناسبی برای شیشه در بازار شد ، می توان به موارد و مزیت های زیر اشاره داشت :

 • هزینه کم و ارزان بودن نسبت به شیشه
 • شرایط تولید راحت و کم دردسر
 • جابجایی راحت به دلیل وزن به مراتب سبک آن نسبت به شیشه
 • مقاومت عالی در برابر ضربه و شکستگی در جابجایی
 • سازگاری عالی با طبیعت

دستگاه بادکن پت

شرح و توضیح تولید بطری پت

پلی اتیلن ترفتالات، همان مواد تشکیل دهنده بطری پت است که به نام اختصاری (پت) معروف می باشد. مواد (پلی اتیلن ترفتالات) قبل از شروع مراحل ساخت و تولید بطری پت، طی انجام مراحل خاصی توسط دستگاه (پریفرم ساز) به پریفرم آماده مبدل می شود. از اینجا به بعد مراحل ساخت بطری پت آغاز می شود.

شرح و توضیح دستگاه

بادکن پت از سه قسمت کلی تشکیل می شود که عبارتند از

 • کمپرسور
 • کوره
 • بادکن که همان قسمت اصلی دستگاه نامیده می شود

در قسمت کمپرسور، وظیفه ایجاد حرکت در قسمت های متحرک پنوماتیکی کوره، گرم کردن پریفرم و به حرکت درآوردن قسمت مهم دستگاه که قالب ها را بر روی خود سوار دارد را بر عهده دارد. قسمت قالب ها بعد از اینکه پریفرم بر روی آن سوار می شود، نرم می شود و به قسمت فک دستگاه جذب شده و با انجام فرایند دمش، هوا در داخل قالب های رفته و پریفرم شکل می گیرد.

انواع دستگاه برای تولید بطری پت

این دستگاه ها به سه نوع تقسیم بندی می شوند که هر کدام از این انواع را برای یک نوع کار مشخص و در محل مختص خود مورد استفاده قرار می دهند. مدل های مختلف دستگاه بادکن پت به شرح زیر است.

 1. مدل دستی
 2. مدل نمه اتوماتیک
 3. مدل تمام اتوماتیک.

بادکن پت

شرح مدل اول، مدل دستی

در این دستگاه بادکن پت ، کلیه مراحل توسط اپراتور انجام می گیرد. این مدل  مناسب کارگاه های کوچک با تولیدات بسیار پایین است. در این کارگاه ها اپراتور ها برای ساخت و استفاده مراحل زیر را به انجام میرسانند

 • ابتدا پریفرم را داخل کوره قرار می دهند
 • در ادامه نسبت به قرارگیری پریفرم از کوره به داخل دستگاه استارت به هدف حذب فک و دمش هوا اقدام می نمایند
 • و در آخرین مرحله بطری های آماده را جمع آوری می نمایند

 

شرح مدل دوم، مدل نیمه اتومات

تعریف کار در این مدل دستگاه بادکن پت نیز دارای شرایط خاصی است. کوره در این مدل حالت نیمه اتوماتیک دارد و حتی در مرحله جابجایی پریفرم از کوره به سمت داخل قالب نیز دخالت انسان وجود ندارد و دستگاه به صورت اتومات این حرکت را انجام می دهد.

شرح مدل دوم، مدل تمام اتومات

این مدل از بادکن پت بصورت تمام اتوماتیک می باشد. در این مدل حضور اپراتور نیاز نیست و همه امور صفر تا صد مراحل تولید توسط خود دستگاه انجام میشود. این نوع از دستگاه بادکن پت برای مشاغل نوپا و یا کارگاه های کوچک مناسب نمی باشد.

دستگاه بادکن پت

نگاهی به مزایای استفاده از دستگاه بادکن

این دستگاه دارای ویژگی هایی است که حضور این فناوری در بازار موجبات تحول عظیمی را برا صنعت تولید و بخصوص شرایط آسانی کار برای تولیدکنندگان بوجود آورد. برخی از مزایا و ویژگی های این دستگاه را در ادامه مطالعه بفرمایید.

 1. عدم اشغال فضای زیاد: یکی از مهم ترین و کاربردی ترین مشخصات دستگاه که بسیار برای تولیدکنندگان مورد رضایت می باشد، نداشتن فضای اختصاصی زیاد برای این نوع از دستگاه ها است. این امتیاز عدم اشغال فضای زیاد می تواند کاهش هزینه های معطوف به این دستگاه را شامل شود.
 2.  نیازی به داشتن مهارت زیاد ندارد: در استفاده از این دستگاه بخاطر نداشتن شرایط پیچیده و آسانی که دارد، نیاز به مهارت زیاد نمی باشد و این خود از مزیت های بسیار عالی این دستگاه بشمار می رود.
 3. تامین مواد اولیه راحتی دارد : در تامین مواد اولیه نیز این بادکن پت شرایط بهبود را دنبال کرده و نیازی به تامین مواد اولیه خاص وجود ندارد.
 4. انبارداری آسان: از خصوصیت های محصولات تولیدی توسط دستگاه بادکن پت می توان به خاصیت نشکن بودن و سبک بودن فراورده های تولیدی این دستگاه اشاره داشت. این مزیت می تواند در جابجایی ها بسیار منحصر بفرد باشد و البته که درباره نگهداری و شریان انبارداری نیز می تواند بسیار شرایط را راحت و آسان تر نماید.

 

نگاهی به معایب استفاده از دستگاه بادکن پت

در استفاده از دستگاه بادکن پت به این نکته باید توجه ویژه ای داشت که محصولات بطری تهیه شده توسط این دستگاه ها بخاطر شرایطی پلاستیکی که دارند برای بسته بندی تولیدات مواد مایعی که نیاز به شرایط دمای زیاد دارند به هیچ عنوان مناسب نمی باشد. این اتفاق اختلال دمای بسیار گرم با پلاستیک استفاده شده در بطری های تولیدی، به خاطر شرایط جنس و ترکیباتی که در این بطری ها وجود دارد، می تواند موجبات شرایط تغیر شکل و در ادامه ضرر را بوجود آورد.

در انتخاب بادکن پت چه موارد را در نظر داشته باشیم

برای هر کسب و کاری ویژگی های منحصر بفردی وجود دارد که این ویژگی ها می توانند موجبات شرایط اعمالی و تمایز را بین این کسب و کار ها با کسب و کار های دیگر باشد. پس طبیعی است که در انتخاب مواد اولیه، ابزارات، نوع فرایند ها و دیگر موارد باید بر اساس نظر کارشناسان خبره و توجه به شرایط هر کسب و کاری اقدام به انتخاب نمود. اگر شما به عنوان کارفرما به دنبال تهیه بادکن می باشید، همین امور و توجه به شرایط کسب و کار خود می تواند شما را برای انتخاب نوع بادکن یاری دهد. بطور کلی هر زمان کارفرمایی به امور کاری، بروز خسارات احتمالی، با انجام بررسی و تحقیق احاطه داشته باشد، می تواند با تعین ریسک ها و تخمین شرایط بعدی به طور مناسب و البته دقیق، نسبت به انتخاب و استفاده از نوع بادکن اقدامات لازم را مبذول فرمایید. این بررسی و توجه می تواند بسیار برای پیشگیری از بروز اتفاقات کاربردی باشد. یکی از نکات کلیدی که باید کارفرما در نظر داشته باشد شناخت و بررسی محیط کاری است. این امر می تواند شما را در انتخاب دستگاه یاری کند و شما دستگاهی را هماهنگ با شرایط محیط  کاری خود انتخاب نمایید و حتی به راحتی می توانید تعداد تیراژ تولید را نیز تخمین زده تا در آینده شامل تحمیل هزینه های زیاد نشوید.

منبع : عارف صنعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *