سیری در گذشته علم پزشکی

تاریخ علم پزشکی از زمان­های باستان تا به امروز عملکرد جامعه­ها را در رابطه با درمان بیماری ها و کتابهایی در این زمینه در آن جامعه نشان می­دهد. در همه ادوار تلاش برای درمان بیماری وجود داشته است علم پزشکی که در ارتباط با علومی همچون فیزیک و زیست شناسی است تلاش می­کند تا که درمان بالینی را از طریق فناوری­های دانش بنیان انجام دهد. اولین آثار علم پزشکی در مصر، چین، هند و بابل دیده شده است شیوه های جراحی به وسیله بابلیان در ادوار باستان صورت می­گرفت و رفته رفته در قرون وسطی پیشرفت کرد تا اینکه با پیدایش میکروسکوپ زمینه پیشرفت در درمان بسیاری از بیماری­ها از جمله بیماری­های عفونی شکل گرفت این روند پیشرفت تا قرن نوزدهم و بیستم ادامه یافت به طوری که در قرن بیستم با پیدایش آنتی­بیوتیک­ها و گسترش علم شیمی و رادیوگرافی پزشکی مدرن و امروزی شکل گرفت که در راستای آن علومی مانند پرستاری نیز تشکیل یافت.

برای اطلاعات بیشتر در مورد کتابهای پرستاری وارد شوید

علم پزشکی

تعریف رشته پزشکی

رشته پزشکی که به عنوان یک علم کاربردی شناخته می­شود به وسیله تشخیص بیماری و نحوه درمان آن در تلاش برای افزایش سلامت در جامعه می­باشد. این نظام آموزشی شامل چهار دوره می­باشد که پس از طی آن پزشکان عمومی می­توانند برای گرفتن تخصص در زمینه مشخص اقدام کنند.

بخش­ها و گرایش­های مختلف فعالیت پزشکان

با توجه به رشد و توسعه علم پزشکی این رشته به زیرمجموعه های مختلفی از جمله:

ارتوپدی، پزشکی کودکان، پرتودرمانی، بیماری شناسی، انکولوژی، اعصاب، عروق، قلب، فیزیولوژی و …. تقسیم شده است.

تعریف پزشکی مدرن و طب

همزمان با انقلاب صنعتی و توسعه اقتصادی اروپا آمریکا طب و پزشکی مدرن طی نظریه شیمیدان و میکروبیولوژیست فرانسوی به نام لویی پاستور شکل گرفت که وی در نظریه خود اعلام داشت که دلایل بیماری در خارج از بدن هستند و بر خلاف منتقدان خود که این نظریه را تکذیب می­کردند و معتقد بودند که موجودات میکروسکوپی قادر به صدمه زدن به انسان نمی­باشند در پی تولید واکسن بیماری­های مختلف بود.

کتاب­های پزشکی حائز اهمیت در علم پزشکی

با توجه به رشد اطلاعات و فناوری­ها هر روز بز کشفیات علم پزشکی افزوده می­شود و به صورت مقالات و کتاب­های پزشکی در سرتاسر جهان به چاپ می­رسند اما با این حال کتاب­هایی در زمان­های قدیم وجود داشته که نشان می­دهد علم پزشکی در گذشته نیز وجود داشته و از کتاب قانون ابوعلی سینا می­توان به عنوان نمونه ای از کتاب پزشکی یاد کرد.

دریافت و تهیه کتاب پزشکی

برای دریافت و تهیه این کتب با توجه به پیشرفت و توسعه فناوری ارتباطات می­توان از سایت­های و اپلیکیشن­های مختلف به دانلود کتاب پزشکی پرداخت. انتشارات مختلفی در این زمینه از جمله آرتین طب، حیدری، کتاب درمانی وجود دارد که شما می­توانید آن­ها را از طریق سایت و اپلیکیشن کتابچین تهیه و خریداری فرمایید.

کتاب پزشکی

معرفی برخی کتب و نویسندگان حوزه پزشکی

کتبی همچون: طب سنتی ایران، اصول جراحی میگنات، رازهای زیبایی، کتاب فیزیولوژی برای پرستاران، کتاب اعصاب مغزی نتر و ….

نویسندگانی همچون: نسیم سوداگری، سید محمد خادم الحسینی، پیتر آرمسترانگ، مارتین واستی، امین حق گو، دکتر امیر حسین بیات و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *