سوال یک بیمار

سوال یک بیمارReviewed by دیدبان on Mar 4Rating: 5.0سوال یک بیمارسوال یک بیمار سوال یک بیمار: من بخاطر بیماری روماتیسمی که دارم، پردنیزولون مصرف می کنم. شنیده ام که این دارو شانس ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد. چقدر این خطر جدی است؟

سوال یک بیمار

سوال یک بیمار: من بخاطر بیماری روماتیسمی که دارم، پردنیزولون مصرف می کنم. شنیده ام که این دارو شانس ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد. چقدر این خطر جدی است؟

????
پردنیزولون یک داروی کورتیکواستروئیدی است که تاثیر زیادی بر بهبود التهابات ناشی از بیماری های روماتیسمی و بسیاری دیگر از بیماری ها دارد. متاسفانه، کورتیکواستروئیدها بر فرایند ساخت و حفظ استخوان ها تاثیر گذاشته و مقدار کلسیم جذب شده توسط روده ها را کاهش می دهند. این مساله موجب تضعیف چشمگیر استخوان ها شده و نهایتا منجر به پوکی استخوان می گردد.
اما این دلیل نمی شود مصرف پردنیزولون را ترک کنید. گاهی در درمان بیماریها، فواید دارو در مقابل عوارض آن در دو کفه ترازو قرار می گیرد و پزشک را به این تصمیم می رساند که مصرف دارو با وجود عوارض آن برای بیمار بهترین انتخاب است.

برای مقابله با این خطر، ورزش های تحمل وزن مثل پیاده روی را در برنامه منظم روزانه خود داشته باشید، از نوشیدن الکل پرهیز کنید و سیگار نکشید. مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D نیز می تواند به کاهش مقدار از دست رفتن استخوان ناشی از استروئیدهایی مثل پردنیزولون، کمک کند.

اگر شما نیز جزو گروهی هستید که بیش از چند ماه است پردنیزولون مصرف می کنید و دیگر فاکتورهای موثر بر پوکی استخوان نیز در شما وجود دارد، پزشکتان ممکن است داروهای خاصی برای درمان پوکی استخوان، تجویز کند.

پاسخی بگذارید