برگه طراحی

برگه طراحی معماری

برگه طراحی معماری یا برگه سبز معماری جهت ضمانت نقشه ها گذاشته می شود. پس از اخذ دستور نقشه، مهندس معمار طراحی پلان های معماری را بر اساس ضوابط شهرداری انجام می دهد. پس از اتمام کار طراحی برگه سبز معماری می بایست به انضمام نقشه ها و جهت تعهد نقشه ها به دفتر خدمات شهرداری ارسال شود. مهندس معمار با گذاشتن برگه تعهد معماری تایید می کند که نقشه ها مطابق مقررات ملی ساختمان طراحی شده اند. تهیه طرح معماری، سازه، برق و مکانیک در پروژه های ساختمانی از ابتدا تا انتها (نقشه های اجرائی با جزئیات کامل)، کسب وکار اصلی و تخصص شرکت مهندسین مشاور بنیان گستران آفاق به پشتوانه سال ها کار در این زمینه و دارا بودن پایه یک از وزارت راه و شهرسازی است.

 

برگه طراحی معماری به چه کار می آید؟

مهندسان طراح ساختمان و معمار موظفند که طراحی کلیه نقشه های ساختمان را طبق قوانین و مقررات ملی ساختمان انجام دهند. برگه طراحی برای مهندسان معماری به صورت یک تعهد است که ضمیمه پلان های طراحی می شود. در صورت مغایرت طراحی های انجام شده. مهندس معمار موظف است که پاسخگو باشد. برگه تعهد طراحی در واقع تضمینی از سوی مهندس معمار به ارگان و سازمان های نظارت بر ساخت و ساز شهری است. که نشان می‎ دهد طراحی های صورت گرفته به شیوه اصولی و صحیح پیش می رود. همانطور که گفته شد. برگه تعهد در طراحی از جمله مدارک لازم برای برای کسب جواز و پروانه ساختمان است.

دستور نقشه چیست؟

از لحاظ حقوقی دستور نقشه ساخت و ساز بالاترین مستندی است. که شهرداری در خصوص نحوه احداث بنا صادر می کند. و به خریدار توصیه می شود. که اگر تمایل به خرید ملک یا مشارکت دارد حتما قرارداد را منوط به اخذ دستور نقشه جدید از شهرداری بنمایید. ذات و علت جواز ساخت برای این است که در شهر ها آشفتگی در ساخت و ساز ایجاد نشود اجازه در خصوص ساخت و ساز ساختمان شامل سطح اشغال، میزان اصلاحی، ملاک تراکم، حجم تراکم، جانمایی، نحوه تامین پارکینگ و غیره توسط شهرداری ها صادر می شود. برای اخذ جواز ساخت، رضایت کلیه مالکین الزامی است. و اگر حتی مالک یک دهم دانگ و حتی کمتر، رضایت نداشته باشد. اخذ دستور نقشه و پروانه غیر ممکن است.

دستور نقشه

دستور نقشه به نوعی ابلاغ رسمی شهرداری به مالک اطلاق می شود. که مالک را قادر می سازد تا بر مبنای آن نقشه ساختمانی بر پایه اساس ضوابط و آئین نامه های شهرداری و طرح تفصیلی، طراحی را به طراح صاحب صلاحیت واگذار نماید. دستور نقشه در قالب یک یا دو برگ حاوی اطلاعاتی که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری به مالک ارائه و تحویل می شود. صدور این دستور با درخواست کتبی مالک و یا وکیل قانونی او ، پس از طی گردش اداری و همچنین تائید بخش صدور پروانه شهرداری انجام خواهد شد. توجه داشته باشید، دستور نقشه به غیر از مالک و یا وکیل قانونی وی ارائه و تحویل نمی شود.

اطلاعاتی که در دستور نقشه درج می شود، عبارتند از : شماره پرونده کامپیوتری شهرداری. مشخصات پلاک ثبتی. بلوک و کد شناسائی ملک. نوع بافت «بافت فرسوده یا بافت ناپایدار». مشخصات مالک و متقاضی. ابعاد سندی و ابعاد موجود ملک. ابعاد باقیمانده ملک پس از اصلاح و ابعاد گذر. مساحت طبق سند و طبق وضع موجود. مساحت ملک بعد از اصلاح. کاربری ملک در طرح تفصیلی. تجاوز به گذر و همچنین تجاوز به املاک مجاور. توضیحات بر و کف.

برگه مجری

برای شروع به کار هر ساختمان نیاز است. که شخص ذیصلاح حقیقی یا حقوقی به عنوان مجری ساختمان معرفی گردد. که بسته متراژ و تعداد سقف میتواند شامل مهندسین پایه 4 تا پایه 1 عمران یا معماری و برای متراژ های بالای 4000 متر نیاز به مجری حقوقی میباشد. برگه مجری حقیقی در کنار اخذ سایر مجوز ها و برگه های معماری ساختمان، یکی از مراحل ضروری کار است، برگ تعهد نظارت سازه شامل برگه های محاسبات، تاسیسات برق و مکانیک و برگه تعهد طراحی معماری می باشند. و در ابتدای تشکیل پرونده جهت صدور جواز ساخت از مدارک الزامی است.

دانلود برگه مجری یا برگه تعهد مسئولیت سازنده ساختمان

نحوه تایید برگه مجری توسط مهندس ناظر شهرداری بدین صورت است که در آغاز پروژه، مهندس ناظر از طرف شهرداری برای بازدید ساختمان به محل پروژه می آید. مهندس مجری پروژه موظف است ، از مهندسان رشته های دیگر ساختمان، کاردان های فنی ، معماران تجربی ، کارگران و استاد کاران و هم چنین عوامل فنی ماهر در اجرای پروژه استفاده کند. هم چنین مصالح مورد استفاده توسط مجری ذیصلاح ساختمان باید مصالح مطابق مشخصات فنی نقشه ها باشد. همان طور که شروع کار مهندس مجری ذیصلاح ساختمان با استفاده از نقشه هایی است. که مهندس محاسب در اختیار او گذاشته است.پایان کار مجری ذیصلاح ساختمان ، نیز منجر به تهیه نقشه های جزئیات به همان صورتی که اجرا شده اعم از معماری، سازه، تاسیسات و غیره می شود. این نقشه ها باید به تایید ناظر یا ناظران رسیده و یک نسخه از آن هم به کارفرما ارائه شود.

برگه استحکام بنا چیست؟

بطور کلی برگه استحکام بنا برای ساختمان هایی ضروری است. که به هر دلیلی مانند تغییرات در سازه ساختمان، ساخت غیر مجاز وغیره که امکان دریافت پایان کار را ندارند. و لازم به ذکر است که از سوی شهرداری برای مالکان اخذ برگه استحکام بنا الزامی است. و برای مهندسان الزامی نبوده و هیچ قانون و قدرتی نمی تواند مهندس را ملزم به تائید ساختمانی نماید. که در جریان عملیات ساختمانی آن نبوده است.

استحکام بنا

برگه استحکام بنا نشان دهنده استحکام بنا است و هر ساختمانی که چنین برگه ای را نداشته باشد. از دریافت پایان کار محروم خواهد بود. اهمیت برگه استحکام بنا به حدی است که اگر حادثه ای غیر از حوادث خارجی نظیر زلزله وسیل و بلاهای طبیعی، برای ملک اتفاق بیفتد. مهندس ناظر به عنوان مقصر و مسئوول حادثه قلمداد می شود. و باید در قبال اتفاقات رخ داده به مراجع قانونی پاسخگو باشد.

استحکام بنا و جواز ساخت از مهم ترین مراحل ساخت و طراحی معماری برخی از ساختمان ها محسوب می شود. مرحله ای که وجود آن در بعضی از پروژه های ساختمانی ضروری است. و اگر آن را پشت سر نگذارید به هیچ وجه قادر به انجام کارهای ساختمانی نیستید.

نقشه ازبیلت چیست؟

نقشه ازبیلت نقشه ای است که اصلاحات انجام شده بر روی نقشه ها ی تأیید شده برای ساخت را نشان می دهد. این اصلاحات ناشی از تغییرات با داشتن مجوز برای سهولت یا برخورد با تجهیز دیگر یا بر اثر خطا در اجرا می باشد. این مدارک نشان دهنده آنچه ساخته شده است می باشد.

نقشه ازبیلت یا نقشه ساخت به نقشه های سازه ای گفته می شود که از وضعیت موجود و اجرا شده سازه برداشت می شود و معمولا با نقشه های اجرایی متفاوت است. غالبا کارفرما (بسته به اهمیت و بزرگی) در انتهای هر فاز از پیمانکار درخواست نقشه ازبیلت را می کند تا برای اجرای مراحل بعد مورد استفاده قرار دهد.

نقشه ازبیلت فاز مهمی را ارائه می دهد به این دلیل که شامل اطلاعات بروز شده مدارک در سایت می باشد که جهت مدیریت پیش راه اندازی، عملیات، نگهداری و تعمیرات ضروری است برای تهیه مدارکی همچون ساخت می باشد که شامل اصلاحاتی که در کارگاه بر روی مدارک صادر شده توسط بخش مهندسی نقشه برداری، صورت می گیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در این زمینه با شماره های شرکت بنیان گستران آفاق تماس بگیرید.
تلفن های دفتر: 46020419 – 021 و 46020421-021
تلفن مستقیم مدیرعامل: 09126714639 مهندس عسلیان
تلفن سایر اعضای هیئت مدیره: 09125029582 مهندس رضایی – 09124022401 مهندس جعفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *