بررسی نسل سوم Xeon Scalable (Ice Lake SP) Intel Generationly

راه اندازی پردازنده های Ice Lake Xeon Scalable اینتل چند سالی است که در راه است. تأخیر در فرآیند تولید 10 نانومتری اینتل، تعدادی از موانع را برای همه خطوط تولید 10 نانومتری پیشنهادی اینتل، به‌ویژه خانواده Xeon با کارایی بالا ایجاد کرده است: تلاش برای تولید 660 میلی‌متر مربع سیلیکون بر روی یک فرآیند، در بهترین زمان دشوار است. اما اینتل دارای 10 نانومتر در مکانی است که از نظر اقتصادی شروع به خرده‌فروشی پردازنده‌های Xeon بزرگ می‌کند، و عرضه رسمی امروز نسل سوم Xeon Scalable اینتل در پشت بیش از 200000 واحد است که تا به امروز برای مشتریان عمده ارسال شده است. پرچمدار جدید، Xeon Platinum 8380، دارای 40 هسته، PCIe 4.0 است و از مزایای IPC در هسته پردازنده Sunny Cove اینتل بهره می برد. ما آن را در برابر بهترین های موجود در بازار آزمایش می کنیم.

نسل سوم Xeon اینتل مقیاس پذیر: 10 نانومتر می رود سازمانی

امروز اینتل مجموعه کاملی از پردازنده‌ها را با نام تجاری Xeon Scalable Ice Lake که بر اساس فرآیند 10 نانومتری آن ساخته شده است، عرضه می‌کند. این پردازنده ها، تا 40 هسته در هر سوکت، تنها برای سیستم های تک سوکت و دو سوکت طراحی شده اند و در بازار با سایر گزینه های x86 و Arm موجود رقابت می کنند. با این نسل جدید، هدف اینتل دوگانه است: اول، ارتقای نسل در مقایسه با نسل دوم، اما همچنین روایتی در مورد فروش یک راه حل به جای فروش ساده یک پردازنده.

پیام‌های اینتل با Ice Lake Xeon Scalable جدید (ICX یا ICL-SP) از عملکرد ساده تک هسته‌ای یا چند هسته‌ای دور می‌شوند و در عوض مجموعه ویژگی‌های منحصربه‌فرد مانند AVX-512، DLBoost، شتاب رمزنگاری و امنیت را همراهی می‌کند. با بهینه‌سازی‌های نرم‌افزاری مناسب یا همراه با محصولات تخصصی خانواده اینتل، مانند Optane DC Persistent Memory، Agilex FPGAs/SmartNIC، یا Ethernet سری 800، عملکرد بهتر و معیارهای بهتری را برای کسانی که واقعاً سیستم‌ها را خریداری می‌کنند، ارائه می‌دهد. به عقیده اینتل، این زاویه آن را در موقعیت بهتری نسبت به رقبای خود قرار می دهد که تنها زیرمجموعه محدودی از این ویژگی ها را ارائه می دهند، یا فاقد زیرساخت برای متحد کردن این محصولات تحت یک نام تجاری ساده برای استفاده هستند.

بیشتر بخوانید » خرید CPU

ویفر از پردازنده های 10 نانومتری Ice Lake Xeon 40 هسته ای

با این وجود، راه اندازی نسل جدیدی از محصولات و مجموعه ای گسترده، تضمین می کند که محصول واقعاً برای ادعاهای عملکرد پایه خام خود تحت آزمایش قرار گیرد. این نسل از Xeon Scalable، اولین نسل 10 نانومتری اینتل، از معماری جدیدتری از هسته Sunny Cove استفاده می‌کند. مزایای این هسته، همانطور که توسط اینتل توضیح داده شده است، با افزایش 20 درصدی عملکرد خام اضافی شروع می شود، که از طریق یک هسته بسیار گسترده تر با قسمت جلویی بهبود یافته و منابع اجرایی بیشتر فعال می شود. خارج از هسته، پهنای باند حافظه هم با افزایش کانال‌های حافظه از شش به هشت بهبود می‌یابد، بلکه همچنین تکنیک‌های واکشی جدید حافظه و بهینه‌سازی‌هایی که پهنای باند را تا 100 درصد با بازده +25 درصد دیگر افزایش می‌دهد، بهبود می‌یابد. اتصال مش بین هسته ها همچنین از الگوریتم های به روز شده برای تغذیه IO به و از هسته ها استفاده می کند و اینتل مدیریت بهتر انرژی را از طریق عوامل مدیریت توان مستقل در هر بلوک IP ترویج می کند.

علاوه بر این، اینتل ویژگی‌های شتاب‌دهنده را لایه‌بندی می‌کند و بیان می‌کند که با عملکرد خام، نرم‌افزار بهینه‌سازی شده برای این شتاب‌دهنده‌ها بهبودی بهتر از نسل قبلی را شاهد خواهد بود. این با چیدمان اصلی هسته شروع می شود، به خصوص که به دستورات SIMD مانند SSSE، AVX، AVX2 و AVX-512 مربوط می شود: اینتل پشتیبانی رمزنگاری بهتری را در سراسر ISA خود فعال می کند، AES، SHA، GFNI و دستورالعمل های دیگر را قادر می سازد اجرا شوند. به طور همزمان در تمام مجموعه دستورالعمل های برداری. AVX-512 فرکانس‌ها را در طول عملیات بیت پیچیده‌تر برای ICX با نگاشت هوشمندانه‌تر بین دستورالعمل‌ها و مصرف برق بهبود داده است، و فرکانس 10% اضافی را برای تمام دستورالعمل‌های 256 بیتی ارائه می‌دهد. علاوه بر این، فناوری‌های انتخاب سرعت اینتل، مانند نمایه عملکرد، بهبود فرکانس پایه، بهبود فرکانس توربو، و کمک هسته‌ای برای اطمینان از حداکثر عملکرد هر هسته یا کیفیت خدمات در طول سیستمی که به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسته به نیاز مشتری است. سایر ویژگی‌های جدید عبارتند از نرم‌افزار گارد Extensions، که اندازه‌های enclave را تا 512 گیگابایت در هر سوکت با مدل‌های انتخابی امکان‌پذیر می‌کند.

Ice Lake’s Sunny Cove Core: قسمت 2

هسته Sunny Cove در واقع قبلاً در بازار بوده است. اینتل یک نوع مصرف کننده از هسته و یک نوع سرور از هسته ساخته است. Ice Lake Xeon دارای نوع سرور، با حافظه پنهان بزرگتر و نقاط بهینه سازی کمی متفاوت است، اما این نوع مصرف کننده است که ما به صورت لپ تاپ دیده و آزمایش کرده ایم. Sunny Cove بخشی از مجموعه پردازنده‌های Ice Lake اینتل است که عملکرد آن را در 1 آگوست 2019 بررسی کردیم که 614 روز پیش بود. این مدت زمان بین فعال کردن هسته برای نوت بوک و فعال کردن همان هسته (با ارتقاء برای سرورها) در شرکت تقریباً ناشناخته است، اما نشان دهنده مشکلات اینتل در تولید است.

با این وجود، در تست نوت بوک هسته Ice Lake، عملکرد خام 17-18% نسبت به نسل قبلی را شاهد بودیم، با این حال این به هزینه 15 تا 20% از نظر فرکانس بود. جایی که محصول واقعاً برتر بود در سناریوهای محدود حافظه بود، جایی که یک کنترلر حافظه جدید ارتقاء بهتری نسبت به نسل ایجاد کرد. همانطور که در بررسی می بینید، وقتی صحبت از این نسل از پردازنده های Xeon Scalable با هسته جدید می شود، در بارهای کاری بدون شتاب، داستان بسیار مشابهی داریم. همانطور که گفته شد، سخت افزار مصرف کننده اغلب با TDP محدود است، به خصوص لپ تاپ ها! با پلتفرم جدید Ice Lake Xeon، اینتل پیک TDP را از 205 وات به 270 وات افزایش می‌دهد که مزیت‌های عملکردی بیشتری نیز به همراه دارد.

قانون اصلی: Xeon Platinum 8380 اینتل

رئیس سری پردازنده های جدید اینتل، پلاتینیوم 8380 است – یک غول پرچرب 40 هسته ای. اگر آن را در کنار پردازنده های نسل قبلی قرار دهیم، باید به برخی از مشخصات کلیدی اشاره کرد.

مقایسه Intel Xeon: نسل سوم در مقابل نسل دوم

اوج در مقابل اوج

در بین این پردازنده ها، پرچمدار جدید دارای تعدادی ویژگی مثبت است:

+43٪ هسته بیشتر (40 در مقابل 28)،

کش تقریبا دوبرابر،

+33٪ خطوط PCIe بیشتر (64 در مقابل 48)،

2 برابر پهنای باند PCIe (PCIe 4.0 در مقابل PCIe 3.0)

4 برابر پشتیبانی از حافظه (4 ترابایت در مقابل 1 ترابایت)

پشتیبانی از SGX Enclave

+7٪ پهنای باند سوکت به سوکت بالاتر

پشتیبانی از DDR4-3200 Optane DCPMM 200-series

اگر با 6258R مقایسه کنید قیمت 20% کاهش یافته است … یا 100% افزایش می یابد

اگرچه شاید باید برخی از نکات منفی را برجسته کنیم:

TDP +32٪ افزایش یافته است (270 W در مقابل 205 W)

فرکانس ST پایین است (3400 مگاهرتز در مقابل 4000 مگاهرتز)

فرکانس MT کاهش یافته است (3000 مگاهرتز در مقابل 3300 مگاهرتز)

اگر هسته‌های صفحه مشخصات و فرکانس تمام هسته‌ای (MT) را ترکیب کنیم، دریاچه یخ در اینجا تقریباً همان کارایی نسل قبلی را دارد. پردازنده‌های مدرن با کارایی بالا اغلب خارج از پنجره بازده اوج به خوبی عمل می‌کنند، با این حال Ice Lake در فرکانس پایین‌تر معمولاً نشان می‌دهد که Ice Lake باید نزدیک‌تر به نقطه اوج راندمان کار کند تا در یک سوکت TDP مناسب نسبت به نسل‌های قبلی بماند. این مشابه چیزی است که در فضای لپ تاپ دیدیم.

دارای ویژگی‌های همه پردازنده‌های Ice Lake Xeon Scalable

در صفحه بعدی به بررسی پردازنده‌های مختلف می‌پردازیم، اما شایان ذکر است که برخی از ویژگی‌های کلیدی که برای همه خانواده جدید ICL-SP اینتل اعمال می‌شود، ضروری است. در میان 40 پردازنده جدید، از جمله تمام بخش‌های متمرکز بر رسانه، پردازنده‌های متمرکز بر شبکه، و تمام بهینه‌سازی‌های فردی مورد استفاده، همه پردازنده‌ها دارای ویژگی‌های زیر خواهند بود:

همه Xeon های Ice Lake از هشت کانال DDR4-3200 در 2DPC پشتیبانی می کنند (اطلاعات جدید)

همه Ice Lake Xeon ها از 4 ترابایت DRAM در هر سوکت پشتیبانی می کنند

همه Xeon های Ice Lake از SGX Enclaves پشتیبانی می کنند (اندازه متفاوت خواهد بود)

همه Ice Lake Xeon ها از خطوط 64x PCIe 4.0 پشتیبانی خواهند کرد

همه Xeon های Ice Lake از 2x FMA پشتیبانی خواهند کرد

زئون‌های پلاتینیوم/طلا از پیوندهای 3 برابری UPI با سرعت 11.2 GT/s پشتیبانی می‌کنند، نقره‌ای نیز از پیوندهای 2 برابری با سرعت 10.4 GT/s پشتیبانی می‌کند.

زئون‌های پلاتینیوم/طلایی از حافظه پایدار Optane DC سری 200 پشتیبانی خواهند کرد.

در گذشته، اینتل اغلب برخی از این ویژگی‌ها را به میل خود به فروش می‌رساند که قابلیت‌های بیشتری را با هزینه بالاتری به فروش می‌رساند. این تقسیم بندی اغلب ناشی از فقدان رقابت در بازار است. با این حال، این بار این بار مناسب دیده است که بخشی از بخش بندی خود را برای ثبات یکپارچه کند. نکته کلیدی در ذهن من پشتیبانی از حافظه است: در شروع خانواده Xeon Scalable، اینتل شروع به شارژ اضافی برای مدل های حافظه با ظرفیت بالا کرد. اما با توجه به رقابتی که اکنون 4 ترابایت/سوکت را بدون هزینه اضافی ارائه می‌کند، به نظر می‌رسد که اینتل تصمیم گرفته است که پشته را با یک گزینه پشتیبانی از حافظه یکی کند.

اینتل نسل سوم Xeon مقیاس پذیر: سوکت جدید، مادربردهای جدید

Ice Lake Xeons که اکنون به جای شش کانال حافظه، هشت کانال حافظه دارد، به یک سوکت جدید و مادربردهای جدید نیاز دارد. Ice Lake دارای 4189 پین است و به مادربرد LGA4189-4 ‘Whitley‘ نیاز دارد. این با LGA4189-5 “Cedar Island” مورد استفاده برای Cooper Lake متفاوت است، و این دو قابل همکاری نیستند، با این حال آنها مشخصات برق مشترکی دارند.

این در واقع ما را به نکته ای در مورد مجموعه اینتل می رساند. از نظر فنی Ice Lake 10 نانومتری تنها عضو خانواده نسل سوم Xeon Scalable نیست – اینتل مناسب دیده است که هر دو کوپر لیک 14 نانومتری و دریاچه یخ 10 نانومتری را تحت همین عنوان قرار دهد. اینتل این دو را با بیان اینکه کوپر لیک بر روی چندین مشتری خاص با حجم بالا متمرکز است که به دنبال استقرار سیستم‌های چهار سوکت و هشت سوکت با حجم کاری هوش مصنوعی خاص هستند، این دو را از هم جدا می‌کند. در مقایسه، Ice Lake برای بازار انبوه است و محدود به دو سیستم سوکت است.

Ice Lake و Cooper Lake هر دو دارای 3 در نام پردازنده هستند که نشان دهنده نسل سوم است. کاربران می توانند تشخیص دهند که کدام یک Cooper Lake هستند زیرا به H یا HL ختم می شوند – پردازنده های Ice Lake (همانطور که در صفحه بعد خواهیم دید) هرگز H یا HL ندارند. اکثر پردازنده‌های Cooper Lake مدل‌های پلاتینیوم هستند، با چند Xeon Gold. همانطور که ما از طریق این بررسی می گذریم، با توجه به اینکه این پلتفرمی است که اینتل به جریان اصلی می فروشد، تنها بر روی دریاچه یخ تمرکز می کنیم.

این بررسی

پیش از راه اندازی امروز، اینتل یک سیستم 2U را در اختیار ما قرار داد که شامل دو مدل برتر Ice Lake Xeon است: ما Xeon Platinum 8380s دو هسته ای 40 هسته ای داریم! در عین حال، ما یک سیستم دوگانه Xeon Gold 6330 از سوپرمیکرو را نیز صرف کرده ایم که دارای دو پردازنده 28 هسته ای است و به عنوان مقایسه خوبی با Xeon Platinum 8280 نسل قبلی عمل می کند.

برای خرید این محصول میتوانید به وب سایت رایان وی آی پی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *