اندومتریوز چگونه مشکل ساز می شود؟

  اندومتریوز چگونه مشکل ساز می شود؟

داخل رحم بافتی به نام اندومتریوم وجود دارد که هر ماه توسط هورمون های بدن تحریک می شود تا ظخیم شده و برای دریافت کردن و پذیرایی از تخمک آماده شود.

اگر خانمی باردار شود، تخمک بارور شده به اندومتریوم می چسبد و شروع به رشد می کند. در غیر این صورت اندومتریوم متلاشی شده و بدن آن را به صورت خون دفع می کند. این در واقع مراحل چرخه ی قاعدگی است.
زمانی که بیمار به اندومتریوز مبتلا شود، ایمپلنت های بافت خارجی رحم دقیقا مانند بافت داخل رحم عمل می کنند.

یعنی بافت های خارج از رحم، در طول دوران قاعدگی ضخیم تر شده و پس از پایان این دوره متلاشی شده، فرو می ریزند و خون ریزی می کنند. اما مشکل اینجاست که این ایمپلنت ها خارج از رحم هستند و نمی توانند با جریان خون از بدن خارج شوند.

ایمپلنت های می توانند تحریک شوند و دردناک باشند. گاهی اوقات نیز بافت های اسکار و کیسه های پر از مایعات (کیست) ایجاد می کنند. بافت های اسکار باعث می شوند که باردار شدن سخت شود.

 چه چیزی باعث اندومتریوز می شود؟

متخصصین هنوز نمی دانند که چی چیزی باعث می شود که بافت اندومتریال خارج از رحم رشد کند. اما چیزی که مشخص شده این است که هورمون زنانه ی استروژن این وضعیت را بدتر می کند.

بانوان در طول دوران طلایی بارداری سطح استروژن بسیار بالایی دارند. در طول همین دوران – یعنی از نوجوانی تا حدود ۴۰ سالگی – هم هست که خانم های زیادی با اندومتریوز مبتلا می شوند. سطح استروژن بدن بانوان پس از یائسگی پایین می آید و علائم و مشکلات اندومتریوز معمولا از بین می روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *